Kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır ?

Kredi tahsis ücreti iadesi mümkün mü ?

Kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır ? Kredi tahsis ücreti iadesi nasıl yapılır ? Bir çok kredi müşterisinden haksız yere alınan kredi tahsis ücretleri kredi sözleşmesinde bazı maddelere bağlansa da, kredi tahsis ücretini geri alma ihtimali bazı durumlarda bulunuyor. Peki bankaların aldığı kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır ?

Kredi Tahsis Ücreti Nedir ?

Kredi tahsis ücreti, müşteriye kredi kullandıran bankanın harcamış olduğu döküman ve iş gücü masrafları adına yapmış olduğu kesintiye verilen isimdir. Bu kesinti daha önceden dosya masrafı adı altında yapılmaktaydı.

Kredi Tahsis Ücreti Yasal mı ?

Bankaların aldığı kredi tahsis ücreti BDDK tarafından belirlenen miktarlarda ise yasaldır. Yargıtay dosya masrafı uygulamasını kaldırmış olsa da, kredi tahsis ücreti ismiyle benzer uygulama yeniden devreye konulmuştur.

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alınır ?

Kredi tahsis ücreti, yalnızca yapılan kesintiler yasal sınırların üzerinde, haksız ve sözleşmeye dahil olmayan kesintiler ise iade alınabilir. Bu konuda da yargıtaya yapılmış başvurular bulunmaktadır. Fakat yargıtay bu konuya dair hükmünü açıklamamıştır.

Kredi tahsis ücretinin iadesi için yapılması gereken, Yargıtay tarafından verilecek kararı beklemek ve sonrasında dilekçe ile bankadan iade talep etmek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*