30 Mayıs 2024
Genel

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ? Kredi Kartı ödemelerinde sorun yaşayan kullanıcıların en çok merak ettiği konu kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusudur.

Bankalar her ne kadar BDDK düzenlemelerine göre kredi kartı dağıtımı yapsa da, ekonomik sorunların yaşandığı toplumda çok sayıda vatandaş kredi kartı borcunu ödeyemez suruma gelebiliyor.

Peki Kredi Kartı borcu ödenmezse ne olur ?

Düzenleme gereği kredi kartı borcunu 3 ay art arda ödemeyen kullanıcılar yasal takip süreci ile karşı karşıya kalmaktadır. Kredi kartı borcu ödenmediğinde toplam borca gecikme faizi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartı borcu ödenmezse kullanıcının banka hesaplarına el konulması ve maaşının %25’lik kesiminin borç tamamen ödenene kadar kesilmesi gündeme gelmektedir.

Kullanıcının adına kayıtlı herhangi bir mülk veya mal yoksa ve kullanıcı maaşlı çalışan değilse, o zaman hapis cezası söz konusu olabilmektedir. Borçlu borcu ödeyeceğine dair bir taahütname imzalarsa ve ödemezse taahhüdü ihlal etmek suçundan en fazla 3 ay hapis cezası alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir