30 Mayıs 2024

Aracın Tamamına Kredi Nasıl Alınır ?

tamamına kredi

Aracın Tamamına Kredi Nasıl Alınır ? Son zamanlarda sarı ilan sitelerinde tamamına kredili araç ilanlarının sayısı oldukça arttı. Peki bu satıcılar, neye dayanarak tamamına kredili araç satışı yapabiliyor ?

Tamamına Kredili Araç Ne Demek ?

Tamamına kredili araç, araç bedelinin tamamı tutarında araç kredisi çekilerek satın alınabilen araç demektir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 500 bin lira satış bedeli bulunan araç için 500 bin lira kredi kullanılabilir.

BDDK mevzuatı uyarınca kullanılabilecek araç kredisi miktarında sınırlandırma bulunurken, araç satıcılarının tamamına kredi ile satış yapmasının sırrı merak ediliyor.

İkinci El Araç’ta Mümkün

Tamamına kredili araç, ikinci el araç satışında araç değerini yüksek göstermek yöntemiyle asıl satış tutarının tamamı veya tamamına yakın bir tutarda araç kredisi kullanmak mümkün olabilmektedir.

Örneğin ; ikinci el aracın alıcı ve satıcının anlaştığı satış tutarı 500 bin lira. İkinci el kredi sağlayan bankanın ekspertizi tarafından 1 milyon lira değer biçilmesi durumunda, kullanılabilecek kredi miktarı yükselecektir. Bu durumda aracın üzerinde anlaşılan fiyatının tamamı veya tamamına yakını tutarında kredi kullanılmış olacaktır.

Aracın tamamına kredi için kullanılan yöntemlerden biri de kasko bedeli üzerinden hesaplama yoluyla uygulanan yöntemdir. Aracın kasko değerinin yüzde 70’i kadar kredi kullanılabildiği için, bu hesaplamaya göre anlaşılan tutar ile kasko değerinin yüzde 70’ine denk gelen tutar eşit olabildiği durumlarda, aracın tamamına kredi çekilebilmektedir.

Tamamına kredi ile ilgili sorularınızı sorunuz.

Bir yorum var “Aracın Tamamına Kredi Nasıl Alınır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir